Szalik niezbędnym gadżetem kibica reprezentacji Polski

Czy szalik to nieodzowny gadżet kibica reprezentacji Polski?

Wszyscy z nas przyzwyczaili się do widoku ogromnej ilości szalików, które są znakiem rozpoznawczym kibiców reprezentacji Polski. Jednak niewielu z nas zadało sobie pytanie, skąd wzięła się ta tradycja i właściwie czego jest symbolem. Czy szalik jest obowiązkowym elementem garderoby każdego kibica?

Czym różnią się szaliki kibiców?

Szaliki w barwami naszej reprezentacji możemy ujrzeć praktycznie w każdym miejscu. Na stadionach, w barach, na ulicach, w sklepach, na straganach, w gablotach i na ścianach. Mimo, iż wszystkie mogą wydawać się nam podobne, niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jednak się od siebie różnią. Jedną z bardzo ważnych różnic jest z pewnością metoda ich wykonania. Na rynku możemy spotkać zarówno szale tkane, jak i dziane. Tkane są pokryte miękkim w dotyku materiałem tylko z jednej strony, więc nie zapewniają tyle ciepła i idealnie sprawdzą się w okresie letnim. Natomiast szale dziane wykonane są techniką obu stron, a co za tym idzie, lepiej ochronią nas przed zimnem. Takie modele to z pewnością idealny wybór na jesienne czy zimowe wizyty na stadionach.

Historia stadionowych szalików

Wielu z nas z pewnością zadaje sobie pytanie, skąd wzięły się szaliki kibica. Tak naprawdę to nie powinniśmy ich tak nazywać, ponieważ w pierwszych latach zakładali… je piłkarze. W czasach, gdy piłka nożna znajdowała się jeszcze w powijakach i nie stosowano wymyślnych koszulek klubowych, sportowcy zakładali na szyje kolorowe szaliki, aby móc rozróżnić obie drużyny. Dopiero po pierwszej wojnie światowej ten zwyczaj przejęli kibice, a ogromne podziękowania za rozpowszechnienie tej tradycji możemy kierować do naszych babć, ponieważ to one jako pierwsze w domowym zaciszu zajmowały się produkcją tych gadżetów. Pierwsze szale były wykonywane na drutach i nie zawierały napisów.

Techniki wykonania szalików stadionowych

Wraz z rozwojem piłki nożnej pojawili się też ludzie, którzy zajęli się rozwojem szalików. Na początku były to pasiaste szaliki podobne do tych, które wykonywały nasze mamy i babcie, lecz produkowane były ww szybszy i bardziej profesjonalny sposób. Na ówczesnych czasach na szalikach pojawiają się nie tylko barwy drużyny, lecz powoli pojawiają się nazwy, a później herby. Nadruku na tkaninie szalika nie możemy wykonać za pomocą popularnych technik drukowania, jak  na przykład druku cyfrowy DTG czy folii flock. Można za to wykorzystać haft komputerowy. To dzięki szalikom z haftem możliwe są odwzorowania kilkucentymetrowych napisy czy symboli.

Czy szalik to obowiązkowy element garderoby kibica?

Na koniec należy odpowiedzieć na postawione wcześniej pytanie, czy szalik to obowiązkowy element garderoby każdego kibica. A może szale polskich kibiców są już tak popularne, że wręcz wyszły już z mody? Nic bardziej mylnego. Dzięki nowym możliwościom technicznym, jest wręcz przeciwnie. Z biegiem czasu szal stał się czymś więcej niż tylko fajnym gadżetem, stał się kultywowaniem tradycji zapoczątkowanej przez naszych dziadków, dziś z wykorzystaniem coraz to nowych materiałów oraz pomysłów. Najnowsze technologie to np. elastyczne szaliki wykonywane w technologii HD z dużą dokładnością, a jeżeli chodzi o nowe koncepcje, to czy… macie już w kolekcji szal z własnym imieniem? :)